Menu

Aktuality


Copyright © 2014 SBD MB - Marek Hoffman

TOPlist
< návrat zpět

Dotazy1


Téma: převod bytu pouze na jednoho z manželů rss

Zaslal/a 9.12.2014 8:00

Dobrý den,
lze při převodu družstevního bytu do osob. vlastnictví převést, za souhlasu obou manželů, byt pouze na jednoho z nich? Děkuji. Helena


icon #000014
Dobrý den,
pokud jste s manželem nabyli družstevní podíl za trvání manželství, jste z hlediska družstva „společní členové družstva“ a vystupujete tedy jako „jeden“ - máte jeden společný hlas. V případě převodu bytu do vlastnictví Vám družstvo převede byt do společného jmění manželů. Na jednoho z Vás může družstvo byt převést pouze v případě, že Vaše společné členství zanikne. Může zaniknout dle našich stanov ve Vašem případě vypořádáním společného jmění nebo rozhodnutím soudu. Pokud nám před převodem bytu doložíte rozhodnutí soudu nebo notářský zápis o dohodě o zúžení SJM pro převod bytu do vlastnictví, převedeme byt do vlastnictví jen jednomu z Vás.
#000015
Dobrý den,
jenom upřesním. Členem družstva jsem byla pouze já (za svobodna). Po svatbě jsme můj družstevní byt 2+1 vymněnili za jiný 3+1 a v té chvíli bylo družstvem požadováno, abychom se stali spoludružstevníky.
Děkuji
Helena
icon #000016
Dobrý den,
při výměně bytu (v době , kdy jste byla vdaná) nemohlo družstvo ani nic jiného konat, neboť společné členství vznikalo ze zákonem stanovených podmínek, kdy pokud vzniklo právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu a nabytí podílu v družstvu jednomu z manželů, stával se automaticky manžel společným nájemcem bytu a vznikalo společné členství manželů. V případě, že byste do dneška bydleli v bytě, který jste získala za svobodna, tzn. neprovedla jste dispozici(výměnu) bytu, nahlíželo by na Vás družstvo jako na jedinou členku družstva a byt bychom dnes převáděli do vlastnictví pouze Vám.